Vážení zákazníci, pokud si nejste jisti jakou technologii pro své jezírko vybrat. Nebo máte dotaz k některému z našich produktů, neváhejte nás kontaktovat. Koi kapři, které nabízíme k prodeji lze vyzvednout pouze při osobní návštěvě. O stavu zásob se prosím předem informujte.

Varianty koi kaprů

Původ koi kaprů

Koi neboli přesněji Nishikigoi je druh okrasného kapra vyšlechtěného původně v Číně před více jak 2000 lety z Kapra asijského (Cyprinus rubrofuscus). Bylo to ale až v Japonsku na začátku 18. století, kdy se začaly poprvé objevovat barevné exempláře, chované pro radost a jako pastva pro oči, a ne jako vítané doplnění jídelníčku japonských farmářů, jak tomu do té doby bylo.

Japonsko se od té doby vyvinulo ve světové centrum chovu koi kaprů a tito krasavci se stali nedílnou součástí kultury Země vycházejícího slunce.

Slovo koi sice v japonštině znamená „kapr“, vyslovuje se však stejně jako výraz pro „lásku“ nebo „náklonnost“. Japonci tedy vnímají koi kapry jako symboly lásky a přátelství a chovají je ve velké úctě.

 

Koi kapři se dožívají vysokého věku

Koi kapři se dožívají věku v průměru okolo 50 let. Existují však výjimky, kdy je pak jejich délka života až mnohonásobná. Známý je příběh samice koi kapra jménem Hanako, která se podle analýzy šupin dožila věku 226 let. V Japonsku v oblastech s velmi čistým životním prostředím se koi kapři dožívají i věku okolo 100 let.

Pro snazší označení věku mladších kaprů se používají japonské výrazy:

  • tosai je jednoletý kapr
  • nisai dvouletý
  • sansai tříletý
  • yonsai je označení pro čtyřletého kapra

 

Přidáním přípony -sai za japonskou číslovku tak můžeme pokračovat dál. Dospělosti dosahují koi kapři ve věku 8 let.

 

Rozpoznání pohlaví u koi kaprů

Základním poznávacím znamením je velikost a mohutnost těl těchto okrasných ryb. 

Obecně platí, že koi samci jsou užší a menší než jejich ženské protějšky. Nicméně u mladých kaprů jsou často samci větší než samice, což je jeden z důvodů proč je určování pohlaví koi kaprů tak obtížné. 

Samice mají mohutnější těla a jejich prsní ploutve jsou špičatější a menší než u samců. 

S identifikací pohlaví nám může pomoci i bližší prozkoumání těl ryb. Samice mají měkké břicho mezi pánevními kostmi, kde schraňují vajíčka. V případě koi samců jsou tyto kosti srostlé. Bohužel i tato metoda je neprůkazná u mladých koi. 

Další metodou je pozorování ryb při krmení. Samice mají tendenci být při krmení agresivnější, žerou a celou dobu se drží blízko hladiny. Naopak samci rádi během pojídání krmiva plavou

 

Druhy koi kaprů

Existuje 18 základních barevných variant koi kaprů, označovaných také jako variety, a stále se objevují nové. Liší se od sebe zbarvením, vzorem a také přítomností, respektive nepřítomností, šupin na kůži kapra tzv. doitsu.

Doitsu označuje koi kapra, buďto úplně bez šupin, nebo jen s velkými šupinami podél hřbetu. Výraz je odvozen z japonského pojmenování Německa. Bezšupinatí koi kapři se takto označují neboť byli vyšlechtěji křížením s mirror a leather kapry dovezenými do Japonska počátkem 20. století původně jako obohacení jídelníčku místním obyvatelům.

mirror kapr předek koi doitsu

V 80 letech 20. století se na trhu také objevily varianty „Ghost koi“ a „Butterfly koi“. Jde o křížence koi kaprů s divokými kapry. Mnohými chovateli ale nejsou tyto varianty považovány za pravé nishikigoi.

 

Seznamte se blíže s variantami koi kaprů, které najdete i v naší nabídce: Prodej koi kaprů

Kapři Utsuri nepatří do Svaté trojce koi kaprů Go Sanke, tedy mezi varianty Kohaku, Sanke a Showa, ale dokázali mezi chovateli dosáhnout alespoň na pomyslnou bramborovou medaili respektu a úcty.

Základní barvou varianty Utsuri je černá, kterou doplňuje velice dynamickým způsobem bílá (Shiro Utsuri), nebo tmavě oranžová (Hi Utsuri), a nebo žlutá (Ki Utsuri). Červená zde ale oproti klasickým variantám z velké trojce chybí. Stejně jako u Showa je důležité uvědomit si, že základní barvou Utsuri kaprů je černá, jinak může dojít se záměnou s variantou Bekko, která má obrácené schéma, tedy černou na bílé.

Původ varianty Utsuri je nejasný, někdo tvrdí, že jde o potomky Showa kaprů, kteří přišli o svou červenou, jiní uvádějí jako původ Utsuri kaprů legendární linii Magoi vyvinutou v roce 1925 Kazuem Minemurou. Ať už tomu bylo jakkoliv, Utsuri dnes patří k prověřeným a nadčasovým variantám koi kaprů a jejich přirozená krása je ozdobou každého jezírka.

Koi kapři Asagi mají šupiny po celém těle a jejich barvy nemívají “kovovou kvalitu” jako je tomu u jiných variant. Proto je někteří chovatelé považují za nepříliš vzdálené původnímu černému kapru a tedy za poněkud nevyvinuté.

Oproti svými exoticky zbarveným kolegům, ale nabízejí tito kapři elegantně mírnou protiváhu do skladby hejna a navíc mají tendenci narůstat do obřích velikostí. Vyznačují se modrým vzorem na zádech, podobným síti, doplněným červenou nebo oranžovou na břiše, žábrách, ploutvích a těle.

Červené nebo oranžové prvky se u kapra vyvíjí postupně od břicha výš s přibývajícím věkem.

U nejlepších Asagi se červené prvky neobjevují v horní polovině těla. Asagi se objevili v jezírcích náhodnou mutací mezi prvními variantami, ale věnovat se jim jako cílené variantě se začalo až mnohem později. Vyskytují se docela často, ale opravdu kvalitních exemplářů je pomálu.

Kapři Showa Sanshoku, známější jako Showa, se vyznačují bílými a červenými nebo oranžovými skvrnami na černém podkladu. U těchto kaprů černé skvrny tělo zcela obepínají místo toho, aby se objevovaly jen v horní polovině. Na rozdíl od Sanke kaprů, mají Showa kapři černé skvrny i na hlavě.

Začátečník si někdy varianty Showa a Sanke snadno splete, ale stačí mít na pamětí, že ačkoliv obě mají na sobě červenou, černou a bílou, u Showa kaprů je základní podkladovou barvou černá, nikoliv bílá jako je tomu u varianty Sanke.

U nejlepších exemplářů Showa jsou černá, červená i bílá na rybě zastoupeny v rovnováze a se silnými a jistými hranicemi mezi sebou.

Showa varianta koi se objevila už v roce 1927, ale bylo to až v roce 1956 přičiněním chovatele Tomijiho Kobayashiho, kdy po vhodném doplnění genofondu vykvetla do své dnešní krásy a rozšířila se po světě.

Kohaku jsou nejstarší a nejznámější variantou koi kaprů.

Vyznačují se nepřerušovanou bílou základní barvou a červenými skvrnami. Nejkvalitnější Kohaku pak poznáte podle jasné bílé beze skvrn v kombinaci s hlubokými mocně rudými tóny.

Tato barevná varianta se objevuje jako mutace původní černého kapra Magoi již na začátku devatenáctého století, a to v nádržích farmářů rýže v provincii Niigata. Ti se rozhodli si tyto zvláštní bílo červené ryby ze zvědavosti nechat a dál je křížit mezi sebou. A byli to právě potomci jejich prvních experimentů, kteří se stali zakladateli nejpopulárnější varianty koi kaprů na světě, jejíž jednoduchá elegance očarovává chovatele i dnes, o více než 200 let později.

Spolu s variantami Sanke a Showa tvoří Kohaku trojci nejklasičtějších variant zvanou Go Sanke.

Kujaku znamená v japonštině “páv” a jde o barevnou variantu koi kaprů s bílým až platinovým metalickým podkladem, který zdobí červené skvrny.

Kujaku kapři jsou “doitsu”, což znamená, že na jejich těle najdeme pouze zvětšené šupiny podél hřbetu jejich těla, jinak už žádné další. Největší specialitou Kujaku jsou ale především černé středy těchto šupin zvané Matsuba, které vytváří dojem podobný struktuře šišek jehličnatých stromů.

Kujaku kapři jsou věrni svému jménu, jde o krasavce s mnoha vskutku dech beroucími detaily. Čím déle pozorujeme tyto okrasné ryby, tím krásnější se zdají být.

Beni Kikokuryu je speciální barevná varianta Kikokuryu koi kaprů.

Kikokuryu kapři jsou metalicky zbarvení koi s černými skvrnami na základní barvě, která se pohybuje od bílé po platinovou. Vždy se jedná o doitsu, tedy bez šupin, kromě velkých šupin na hřbetě.

Zajímavostí je, že černá u Kikokuryu kaprů není stabilní jako u jiných variant, ale může se v průběhu života kapra měnit a přecházet v modrou. Tyto někdy až extrémní změny závisí především na teplotě vody a světelnosti v kaprově okolí.

Beni Kikokuryu přidává do barevného schématu Kikokuryu ještě oranžové nebo červené skvrny.

Zajímavostí je, že tento druh byl vyvinut nezávislé na sobě v Německu a Japonsku, a to dokonce ve stejné době.

Kikusui jsou variantou koi kaprů “doitsu”, tedy ryb, které mají na těle pouze velké šupiny u hřbetu jejich těla. Jiné šupiny na těchto koi kaprech nenajdete.

Kikusui znamená v jazyce Země vycházejícího slunce “vodní chryzantéma”. Koi kapry této varianty snadno poznáme podle oranžové barvy jejich skvrn, vyjímajících se na jejich bílém až platinovém metalicky působícím těle jako květ na osvětlené vodní hladině.

V ideálním případě by měly oranžové skvrny jít podélně po délce hřbetu kapra jako kolonie chryzantém v řadě za sebou na jerírku.

Kapři Soragoi  jsou koi jednolité stříbrné barvy s jemným síťovitým vzorem. Odstíny jejich stříbrné se pohybují od jemné mlhovité šedé až po temně bouřkovou stříbrnou. Někdy u Soragoi najdeme i bílé ploutve. 

Menší výraznost jejich zbarvení Vám snadno vynahradí jejich povaha. Jde totiž o velice klidné ryby, které budou mezi prvními, které vám začnou při krmení jíst přímo z ruky.

Soragoi se vyznačují i jinou vlastností, na kterou chovatelé rádi slyší. Rostou rychleji než jiné barevné varianty.

Goshiki znamená v japonštině “pět barev” a přesně takoví koi kapři této varianty jsou - na jejich těle najdete skvrny pěti různých barev. Světlé a tmavé modré, červené, černé a bílé.

Tato zvláštní varianta vyvinutá z Asagi kaprů někdy nabídne chovatelům na svém těle dokonce i šestou barvu - fialovou. To, když se černá překryje s modrou.

Podobně jako je tomu u jejich Asagi předků, většina Goshiki jedinců jsou poněkud chaoticky skvrnité ryby, ale jejich výstavní exempláře patří mezi nejkrásnější kapry vůbec.

Kapři Taisho Sanke, nebo jen krátce Sanke, jsou spolu s  Kohaku jedinými barevnými variantami už nichž dodnes dohledáme původní genetické linie jejich předků.

Stejně jako Kohaku mají jako základní barvu jasně bílou, kterou zdobí červené skvrny. Pak se ale do hry přidává černá. Říká se, že kvalitní Sanke vzor začíná jako výborný Kohaku, kterého navíc vhodně doplňují právě černé skvrny.

První známý dospělý Sanke byl donesen v roce 1914 na Tokijskou výstavu, což naznačuje jejich výskyt už na konci 19. století. Zda ale šlo o náhodné mutace nebo cíleně posilované znaky, už dnes nedokážeme vypátrat.

Sanke je jednou ze tří nejuznávanějších variant koi kaprů, zvaných Go Sanke.

Ochiba Shigure, zkráceně Ochiba, jsou koi kapři, u kterých se kombinuje hnědá či bronzová varianty Chagoi se stříbrnou nebo šedou kaprů Soragoi.

Slovní spojení Ochiba Shigure se překládá z japonštiny  jako “podzim pokládající listy na vodu”, a je odkazem na kontrastní kombinaci hnědé a stříbrné na těle kaprů.

U těch nejlepších pak opravdu můžeme vidět na jejich těle podobnost s tímto poetickým výjevem. Ochiba kapři jsou po celém světě čím dál tím populárnější, ukázkových exemplářů je ale stále jako šafránu.