Jak postavit jezírko svépomocí
Podrobný návod jak si postavit vlastní jezírko
Pro všechny ostatní zákazníky jsme tu my aby jsme Vám jej pomohli postavit.
První krok je výběr umístění.
V ideálním případě by měl být rybník umístěn v oblasti, která je v částečném stínu. Rybníky, které jsou vystaveny plnému slunečnímu záření, obecně přitahují větší růst řas a mohou vést k nepříjemnému zelenému odstínu vody.
Zkuste si vybrat místo, které je daleko od listnatých stromů, protože podzimní listí se usadí na vodní hladině a klesá a vytváří nežádoucí nečistoty na dně rybníka, tyto nečistoty mohou být odstraněny z vodní hladiny pomocí Skimmeru nebo rybník může být překryt sítí,obzvláště během podzimní sezony.
Naplánujte hloubku rybníka.
Pokud je navržený rybník čistě ozdobný (tj. žádná ryby), měli byste zvážit minimální hloubku vody 0,6 metru.
Pokud se přidávají menší dekorativní ryby, měla by být hloubka přibližně 1 až 1,5 m.
Pokud máte v úmyslu chovat koi kapry nebo velké ryby, měla by být hloubka nejméně 1,5 m a více.
Během zimy zůstane hlubší voda o několik stupňů teplejší než hladina, což rybám poskytne příznivé podmínky k zimnímu spánku.
Vytvoření vodotěsné bariéry.
Existuje celá řada materiálů, které mohou být použity k vytvoření vodotěsné bariéry ve vyhloubené díře. Přestože lze získat hotové plastové a laminátové vložky, jsou často příliš mělké a omezují design a tvar vašeho navrhovaného rybníka.
Obecně doporučujeme používat pružnou EPDM folii, protože to nabízí mnohem větší kontrolu nad velikostí a tvarem rybníka, jsou také velmi hospodárné a při správné instalaci mohou vydržet celý život. Doporučujeme použít ochrannou podložku - geotextilii, aby se zabránilo pronikání kořenů a možnému propíchnutí kameny nebo trhlinami.
Naplánujte tvar rybníka.
Pokud používáte pružnou EPDM folii, neexistují žádná reálná omezení tvaru nebo velikosti rybníka.
Zahradní jezírka mají více zakřivené přirozené tvary zatímco větší a koupací jezírka jsou obecně ostrých liní a často čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Můžete si na zakázku nechat vyrobit folii na přesné vnitřní rozměry vašeho rybníka.
Zkontrolujte úroveň země.
V ideálním případě by navrhovaná oblast umístění jezírka měla být ve stejné úrovni jako okraj jezírka, ale není to vždy praktické.
Je-li plocha svažitá, bude nutné vybudovat spodní úroveň do nejvyššího bodu, aby byla udržována hladina vody.
Vyznačení a kopání vnější oblasti rybníka.
Označte základní tvar jezírka na zemi pomocí písku, provázku nebo značkovače. Jakmile budete spokojeni s vnějším tvarem, můžete začít kopat obvod rýčem dovnitř od vnější hrany.
Vnitřní část půdy může být poté odstraněna.
Pokud plánujete přidat okraje pro výsadbu, vykopejte povrchovou zeminu do hloubky asi 30 cm.
Označení a vykopání hlubinné vody.
Vnitřní hluboká vodní zóna může být nyní vyznačena a půda vytěžena do plné hloubky rybníka. Zajistěte, aby se strany rybníka sklonily dovnitř, aby se zabránilo zhroucení půdy.
Po okrajové zóně ponechte obvodovou část 30–50 cm, což by mělo postačovat k namontování výsadebních košů, jakmile je vložka vložena.
Pokud byste chtěli vytvořit potok nebo vodopád, část vytěžené půdy může být použita k vytvoření vyvýšeného břehu, které pak může být pokryto EPDM fólií.
Vytvoření horní příkopu (kapilární bariéra).
Je to dobrý nápad vytvořit malý obvodový příkop kolem horní oblasti rybníka, protože to zamezí saturaci okolní půdy vodou. U rybníků nepravidelného tvaru to lze snadno dosáhnout zasunutím kolíků do obvodu rybníka, asi 10 cm uvnitř okraje rybníka. Flexibilní jezírková hadice pak může být připevněna k vrcholu kolíků podle tvaru jezírka.
Podklad a pružná fólie pak mohou být přeloženy přes tento okraj a kolem příkopu za ním. Mezera může být znovu vyplněna vhodným materiálem nebo koši s rostlinami, což vytváří fyzickou bariéru mezi okrajem půdy a začátkem „mokré“ strany rybníka.
Měření a výběr jezírka.
Změřte celkovou délku a šířku požadované vložky.
Obecně doporučujeme vložku EPDM pro většinu rybníků, protože je to ekonomické, nabízí vynikající roztažné vlastnosti a je snadno složitelná.
Montáž ochranné podložky.
Ochranná geotextilie je dodávána ve 2 metrech široké rolce a je velmi snadno namontovatelná. Jednoduše rozbalte geotextilii a vytvořte kolem obrysů rybníka. Mezi pruhy se musí překrývat nejméně 15-20 cm, aby se zajistilo, že bude dosaženo dlouhodobé bariéry proti kořenům a kamenům. Jakýkoli přebytečný podklad kolem obvodu rybníka lze řezat ostrým nožem nebo nůžkami.
Pokud je půda obzvláště hrubá, zkuste před instalací vložky odstranit co nejvíce kamenů. Je také dobré umístit tenkou vrstvu písku na dno jezírka, ale to je obecně zbytečné při použití kvalitní podložky pod jezírko.
Montáž pružné rybníkové vložky.
Vybalte folii, dejte pozor, abyste ji nepoškodili,nelze na ni šlapat . Pokud je vložka velká, je třeba si vypomoci několika přátely, kteří ji pomohou opatrně zvednout na místo. Jakmile je umístěna nad horní část rybníka, zaklopte ji, aby pod ní mohl proudit vzduch, a nechte ji klesnout do nejhlubší části rybníka.
Vkročte do rybníka (sundat boty je dobrý nápad!) A postupně zatlačte folii do obrysů rybníka. Tvarujte linie co nejjemněji. Neřežte žádný přebytek, dokud nebude rybník naplněn vodou, protože hmotnost vody ji pravděpodobně vtáhne dovnitř.
Montáž dekorativní kamenné vložky.
Dekorační kamenné obložení je vynikajícím způsobem, jak maskovat obvod gumové folie. Malé kameny se vsazují na folii, kterou lze poté umístit přímo na horní část pružné folie, čímž se vytvoří dekorativní obvod.
Kamenná vložka může být v případě potřeby snadno očištěna a je preferovanou volbou kačírkem, protože ten je obtížné čistit.
Montáž folie na vodní tok nebo vodopád.
Jemný potok nebo vodopád je vynikajícím způsobem, jak přinést uklidňující zvuk tekoucí vody do rybníka. Pokud jste se rozhodli vytvořit zaklenutou oblast, může být tato vrstva potažena ochrannou geotextilií a další fólií přes vrchol. Tato folie může být spojena s hlavní folií s rybníkem pomocí pružného tmelu.
Pečlivě zajistěte, aby na přilehlých površích nebyly žádné záhyby. Odmašťujte vodní tok i vnitřní vrstvu jezírka a naneste lepidlo ve více řadách, abyste zajistili trvalé spojení. Před úplným naplněním jezírka jemně přitlačte obě vložky a nechte tmel vytvrdnout.
Výběr jezírkového čerpadla a filtru.
Je důležité udržovat zdravé prostředí pro život ryb , proto je doporučeno čerpadlo a filtrační systém. Ponorné čerpadlo bude dodávat vodu do filtrace, která je obvykle namontována na suché zemi poblíž okraje rybníka. Filtr vyčistí vodu a ta se potom vrací zpět do rybníka nepřetržitě. Mnoho filtračních systémů obsahuje UVC lampy , které zabíjejí suspendované řasy („zelená voda“) a shlukují je dohromady. Kousky řas se pak z rybníka odstraní. V biologické části filtrace žijí „přátelské“ aerobní bakterie, které žijí uvnitř na filtračních médiích.
Můžete si přečíst podrobnější informace o tom, které čerpadlo a filtr je pro váš rybník nejlepší. Další podrobnosti najdete u jednotlivých popisech filtrací a čerpadel v našem E-shopu.
Výsadba.
Přidání rostlin do jezírka nejen zvýší jeho estetickou přitažlivost, ale také pomůže snížit nadbytek živin ve vodě. Lekníny jsou vynikající volbou, protože také nabízejí stín pro obyvatele rybníků. Lekníny jsou vhodné do hlubších vodních oblastí, obvykle v hloubkách 0,6 - 1,5 metru, a mohou být vysazeny do košů, aby pomohly udržet základnu rybníka bez půdy a nečistot.
Mělčí vodní oblasti, jako jsou okrajové části, lze osadit kvetoucími rostlinami. Plovoucí rostliny, jako je vodní hyacint, lze také použít.
Rybník a zahradní osvětlení.
Přidání strategicky umístěných světel do rybníka může vytvořit zcela novou dimenzi, která vám umožní užít si jezírka do večerních hodin.
Jezírková světla lze plně ponořit a jsou ideální pro osvětlení proudů, vodních prvků a fontán. Lze Jje také použít k zvýraznění výsadebních ploch s velkým efektem. Naše firma dodává širokou škálu světel v Halogenu i LED.
Fontány pomáhají provzdušňovat a cirkulovat vodu z rybníka a obvykle se skládá z ponorného čerpadla, tuhé trubice („stoupačky“) a fontánové trysky. Různé trysky lze použít k vytvoření úplně jiného tvarů proudu vody.
Z jedné trysky lze vytvořit více vodních paprsků nebo pěnové trysky a kaskády ve tvaru ventilátoru. Kompletní sortiment si můžete prohlédnout na našich stránkách.
Předem jsme vybrali nejvhodnější fontánová čerpadla pro každou konkrétní trysku, v závislosti na výšce displeje, kterou chcete v rybníku dosáhnout.
Vodní prvky.
Vodní prvky obvykle sestávají ze statického objektu, jako je kamenný vodopád nebo socha, do které je voda čerpána. Voda potom kaskádou stéká .
Vodní prvky jsou obvykle dekorativní samy o sobě, takže i při vypnutém čerpadle vypadají přitažlivě. Použití podvodního osvětlení může dále zlepšit vizuální přitažlivost.