Paraziti koi kaprů
Parazité u koi kaprů a jejich léčba
Koi kapry stejně jako ostatní ryby občas napadnou nejrůznější parazité a nemoci s nimi spojené.
Nelze tomu vždy předejít, ale vhodnou prevencí je rozhodně zajistit vašim rybám co nejvyšší kvalitu a čistotu vody skrze odpovídající filtraci, nakupovat jen od zkušených a prověřených chovatelů, a i tak nechat vždy každou novou rybu projít důkladnou karanténou. O jak správně provést karenténu jsme psali v článku o Koi herpes viru
Pomáhá také kolem jezírka rozmístit sítě a zábrany proti ptákům a dalším živočichům, kteří by mohli do jezírka parazity zatáhnout.
Před začátkem výčtu parazitů chceme ještě připomenout častou chybu, kterou se chovatelé dopouští. Nenechávejte zapnutou UV lampu v jezírku, pokud do vody přidáváte léčiva. Záření z UV lampy rozloží účinné látky a léčba pak bude zcela bez účinku.
Prvok jménem kožovec způsobuje mezi chovateli notoricky známou a pro ryby velmi nebezpečnou chorobu - krupičku. Krupička se nemoci říká, protože kožovci přisátí na tělech ryb vypadají jako stovky malých mléčně bílých teček. Skrze kůži se pak parazit dostává přímo do těla kapra, kde začíná parazitovat. Příznaky onemocnění se projevují jen v případě silného napadení, kdy se nemocní kapři otírají o předměty, jsou neklidní a malátní. Smrt přichází bez léčby, jak je tomu u infekcí prvoky časté, na selhání žaber. Infikovaného kapra je nutno izolovat, aby se nákaza nešířila dál. Do 55 hodin totiž kožovec, který nenajde nového hostitele umírá. K léčbě se používají antiparazitické lázně.
Účinná léčba:
FMC je účinný proti plísním a bílým skvrnám. Plíseň je viditelná pouhým okem jako bílá až zelená bavlněná vlna. Bílé tečky lze rozeznat podle malých bílých teček na kůži, které jsou nejlépe srovnatelné se solnými krystaly. Jednobuněční parazité jsou viditelní pouze mikroskopem.
Mezi příznaky infekce těmito parazity patří apatie, oděr a ztráta chuti k jídlu.
Argulus neboli kapřivec je korýš cizopasící na rybách. Přisaje se na tělo hostitele a doslova mu pije krev. Rybám tak kapřivci způsobují nepříjemné rány, které se zaněcují - v místě vpichu se pak často tvoří krevní podlitiny. Přítomnost parazita naznačuje také zvýšené množství slizu, jehož produkcí se ryba brání dalšímu šíření infekce. Nebezpečí kapřivce se odvíjí od množství parazitů, celkového zdravotního stavu hejna a stáří napadených ryb. Pokud se kapřivci vyskytují v relativně malém počtu, tedy od pár jedinců po několik desítek kusů, dospělou a zdravou rybu nijak významně nepoškozují. Naopak u rybího plůdku ale může už několik desítek nenasytných kapřivců způsobit úhyn. Při masivním výskytu těchto parazitů však může docházet k vážným zdravotním komplikacím i u dospělých ryb. Vzhledem k tomu, že je kapřivec viditelný pouhým okem, doporučuje se nejprve mechanicky odstranit co nejvíce parazitů z těl ryb a poté přistoupit k chemické léčbě nádrže.
Účinná léčba je přípravky obsahujícími Nitroscanate a Flubendazol.
Motolice rodů Dactylogyrus a Gyrodactylus způsobují rybám onemocnění jménem monogenea, neboli takzvané “žábrohlísty.” Jak už vyplývá z názvu motolice se po přisátí na tělo kapra snaží dostat do žaber, kde parazituje na žaberních lístcích. Motolice z rodu Gyrodactylus mohou navíc u kaprů způsobit infekce v místech, kde se na tělo ryby přichytily a kde tak vznikly drobné otevřené ranky. Klasickými příznaky žábrohlístů jsou zrychlené dýchání, dýchání jen na jednu žábru, silně prokrvené žábry, roztažené skřele a změna zbarvení ryby se šedým povlakem. Nutno dodat, že podobně jako je tomu u psích vší, každý jedinec na sobě jednu dvě motolice má, ale je schopen je kontrolovat skrze svůj sliz, který parazitům znemožní pohyb. Motolice se řeší chemicky v celém jezírku a chemická léčba se u motolic musí podobně jako u kotevních červů opakovat pro jistotu několikrát, aby se vyhubily všechny generace parazita.
Účinná léčba je přípravky obsahujícími Nitroscanate a Flubendazol.
Mezi parazity postihující koi kapry patří například Kotevní červ, latinsky Lernaea. Jde o okem viditelného parazita, který se přichytí na těle ryby hlavičkou pod šupinu a hrozí nebezpečí infekcí v místě vniku červa skrze ranky z jeho “ukotvení”. Příznaky není těžké rozpoznat, stačí na rybě identifikovat ocásek červa trčící z těla kapra. Parazitem postižené ryby odlovíme do karanténní nádrže, všechny červy odstraníme mechanicky pinzetou, načež kapry vydezinfikujeme pomocí solné lázně, Sera baktopuru, trypaflavinu a podobně.
Problém je u kotevního červa především v tom, že vajíčka, která klade do vody jsou imunní vůči chemické léčbě. Proto je třeba provést chemickou léčbu několikrát a vybít tak všechny generace červa.
Nemoci vyvolané prvoky, neboli takzvané protozoózy, způsobují koi kaprům více potíží, než ty způsobené červy a členovci. Je to způsobeno především nebezpečně schopností prvoků se rychle namnožit a způsobit rybám v jezírku značné poškození. Všichni parazité-prvoci navíc musí být identifikováni pod mikroskopem a to velmi záhy, právě kvůli potenciální rychlosti jejich šíření.
Účinná léčba : Cyprinocur Malachit 1000 ml
Šedým povlakem a častou snahou ryby otírat si parazity, se projevuje Trichodinóza. Její původci Trichodiny jsou organismy nejčastěji osidlující povrch těla ryb , kde se vyskytují na kůži, ploutvích a žábrech. Na živých a zdravých rybách přímo neparazitují – využívají je pouze jako jakýsi autobus, který je svým pohybem přivede k potravě, kterou přijímají z vody. U ryb v dobré kondici se trichodiny nikdy nevyskytují ve větším počtu, oslabený jedinec však může čelit jejich masivnímu útoku, vedoucímu až k úhynu. U oslabených ryb se prvoci také už živí i buňkami těla svého hostitele. Trichodinóza se léčí stejně jako nemoci způsobené bičíkovci nebo nálevníky.
Účinná léčba: Cyprinocur manganistan 1000ml
Ichtyobodóza je jednou z nejčastějších a nejrozšířenějších protozoární nemocí kaprů. Jeho původcem je prvok bičíkovec zhoubný, který napadá kůži a především žábry ryb. Tento parazit je velký jen asi okolo 20 mikrometrů a z fazolovitého tvaru jeho těla vycházejí dva bičíky. Příznaky výskytu bičíkovců jsou klasická letargie oproti ostatní rybám, otírání se o kameny, šedý povlak na kůži a také zarudlá místa na těle. Často napadá ryby jako sekundární parazit využívající oslabení primárním onemocněním způsobeným jiným cizopasníkem. Příznaky samotného onemocnění se tedy projevují až při silné invazi bičíkovců, kdy se ryby začnou pohybovat u hladiny a vyhledávat náhradní zdroj kyslíku, až posléze hynou na selhání žaber pokrytých parazity. K léčbě se opět používá chemie do jezírka a solné lázně pro kapry, které ale ne vždy zcela zaberou.
Účinná léčba: Cyprinocur Malachit 1000 ml
Chilodonelóza je choroba, kterou způsobuje kaprům nálevník Chilodonella piscicola napadající a rozrušující kůži a žábry. Optimální podmínky k množení těchto prvoků jsou při teplotě vody od 5 do 10 °C a za nedostatku světla. V jezírcích s koi kapry se objevují ponejvíce s koncem zimy, kdy mají ryby oslabenou imunitu po hibernaci. Jejich expanze vede k intenzivní infekci žaber a kůže, napadené ryby mají problémy i s dýcháním a mohou i zemřít pro selhání žaber. Dalším příznakem chilodonelózy je jistý nepřirozený lesk kůže, která může být také místy oteklá. Kapři se budou snažit otírat o kameny a jiné předměty a také u hladiny zoufale lapat po dechu. Léčba se realizuje za použití chemických prostředků v jezírku a nakažení kapři se také zvlášť koupou ve speciálních solných lázních.
Účinná léčba: Cyprinocur Malachit 1000 ml