Vážení zákazníci, pokud si nejste jisti jakou technologii pro své jezírko vybrat. Nebo máte dotaz k některému z našich produktů, neváhejte nás kontaktovat. Koi kapři, které nabízíme k prodeji lze vyzvednout pouze při osobní návštěvě. O stavu zásob se prosím předem informujte.

Nemoci a plísně koi kaprů

Mezi léčitelná onemocnění kaprů patří mírné až středně silné zaplísnění. Plíseň se objevuje v jezírkách s velkou populací ryb a nedostatečnou úpravou kvality vody. U kaprů se pak plísně objevují na ploutvích, ale i například na žábrách. Na těle ryby se projevují ve formě bílého povlaku, který může mít i nádech zelené barvy, indikující přítomnost řas. Na ploutvích zase jako bulky bílé, žluté, hnědé nebo zelené barvy. Nakaženého jedince umístěte hned do karantény a zahajte léčbu koupelemi ve speciálním přípravku proti plísni.

FMC je účinný proti plísním a bílým skvrnám.

Pozor na parazitickou infekční chorobu “Epistylis”, které se projevuje také plísní, ale její léčení vyžaduje jiný postup.

Toto onemocnění se objevuje jako bělavé nebo bělavé chomáčky nadýchaného růstu, které pramení po celé postižené rybě nebo z malých lézí způsobených traumatem nebo souběžným kousáním parazitů. Nejčastěji jsou postižena ploutve a oči a majitel Koi může patogenu zaměnit za houba, protože plísňové infekce se také objevují jako bělavé bělavé výrůstky.

Epistylis obvykle není pro Koi fatální. Rybu nakonec zabije právě oslabení.

V raných stádiích infekce na infikovaném Koi nelze pozorovat žádné vnější viditelné známky, ale mohou být pozorovány změny chování, jako je švihnutí nebo pověšení ve vodě. V tomto okamžiku je mikroskopické vyšetření škrábnutí kůže jediným způsobem, jak provést přesnou diagnózu.

Jak se infekce zhoršuje, mohou se na kůži objevit malé bílé skvrny, které se mohou vyvinout do velikosti přibližně 0,2 mm (5 mm). Zpočátku může být jejich počet omezený, ale jak se zvětšují, budou se šířit a více se projeví na těle infikovaného Koi, jakož i na žábrách.

Jak se tyto malé bílé skvrny šíří, kůže zčervená, což nakonec vede ke zvedání šupin a (pokud není ošetřeno) vypadávání. To způsobuje, že postižená oblast je citlivá na sekundární infekce.

V této fázi infekce je nezbytné pravidelně kontrolovat výskyt dalších parazitů, protože tito rychle využijí situace a problém zhorší.

Jak se infekce Epistylis šíří, je docela běžné vidět ulceraci způsobenou bakteriemi útočícími z oblastí, kde se zmenšily šupiny.

Infekce epistylis je velmi nepravděpodobná, když je teplota rybníka pod 12 ° C, ale s rostoucí teplotou se úroveň infekce zvyšuje. Teplota vody nad 20 ° C vede k vysoké úrovni aktivity parazitů.Episylis není nikdy primární infekcí.

Dobrá péče o koi a údržba systému mohou snížit pravděpodobnost Episylisu.

K odstranění Epistylis postačuje odstranění rybích odpadů a masivní výměna vody.

Ve všech případech podezření na onemocnění některé z vašich ryb, neváhejte kontaktovat veterináře.

Jedním z nevyléčitelných virovým onemocnění vyskytujícím se u koi kaprů je jarní virémie, známá také jako infekční vodnatost  nebo zánět plovacího měchýře (SVC). Lze jí rozpoznat dle krvácení a zánětu plovacího měchýře, které vedou k nadýmání břicha ryby, a podle letargie a nerovnováhy, tedy plavání na straně či potápění se ke dnu. V některých případech mají nakažené kusy bledou kůži se zhruba milimetrovými tmavými skvrnami na těle a ploutvích.

Nemoc nejčastěji propuká při teplotách pod 18°C, což v kombinaci s oslabenou imunitou ryb po hibernaci, bývá většinou na jaře. Ohroženi jsou všichni kapři, nicméně nejčastěji se jarní virémie vyskytuje u ryb mezi 9-12 a 21-24 měsíci věku. Pokud rozeznáte některé z příznaků, je třeba postiženého jedince co nejrychleji izolovat od hejna, protože virémie je také extrémně nakažlivá.  Zdrojem infekce bývají převážně výkaly, moč a žaberní sekret ryb, přičemž může dojít k zanesení i skrze parazity jako jsou vši nebo pijavice. Virus je inaktivován desinfekcí prostředí lipidovými rozpouštědly, zahříváním na teplotu 60 °C po dobu 15 minut, glycerolem, ozonem, ultrafialovým zářením, extrémními hodnotami pH, formalinem a kyselými i alkalickými rozpouštědly. Pozor! Tyto prostředky neléčí nakažené ryby, ale pouze dezinfikují prostředí jezírka. Infekčnost viru se uchovává ve vodě a bahně po dobu 6 týdnů.

Účinná prevence : SUPERTAB - OXID CHLORIČITÝ